Czwartoligowy przewodnik: Zjednoczeni Stryków

W nadchodzącą sobotę (18 marca) podopieczni trenera Michała Bistuły rozegrają swój drugi wiosenny mecz. Na ich drodze staną Zjednoczeni Stryków. Pierwszy gwizdek zaplanowano na godzinę 15. Zawody poprowadzi Kamil Kardacki z Wydziału Sędziowskiego Łódź.

Miejski Klub Sportowy Zjednoczeni Stryków został założony w 1977 roku. Wiosną tego roku, ówczesna Prezes Spółdzielni Pracy „Strykowianka” przedstawiła lokalnym władzom projekt, mający na celu wspomóc rozwój strykowskiego sportu. Niegdyś bowiem w mieście położonym nad Moszczenicą funkcjonowało jedynie koło sportowe „Start”, działające notabene właśnie przy „Strykowiance”. „Start” skupiał między innymi sekcje kolarstwa oraz piłki nożnej.

Celem realizacji wspomnianego wyżej projektu zorganizowano spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele pięciu największych strykowskich zakładów, tj. SP Strykowianka, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Przedsiębiorstwa Produkcji Elementów Budowlanych, Sigmy Stryków oraz SP Organiki Argon. Wzięli w nim udział również Grzegorz Kozłowski oraz Marek Gałkowski, późniejsi działacze Zjednoczonych. Nie wyprzedzajmy jednak historii. Zebranie poskutkowało utworzeniem nowego klubu, mającego osobowość prawną, który przejął sekcje od Startu. Do ustalenia pozostała jedynie nazwa, pod którą miałby funkcjonować stowarzyszenie. Propozycji było kilka, jednak ostatecznie przyjęto nazwę „Zjednoczeni”, na znak porozumienia zawartego pomiędzy strykowskimi przedsiębiorcami.

Pierwszym prezesem Międzyzakładowego Klubu Sportowego Zjednoczeni Stryków został ówczesny Naczelnik Gminy Stryków – Bogdan Runowski, zaś funkcję kierownika przyjął Grzegorz Kozłowski.

Drużyna zaczęła rozgrywki od B-klasy, a pierwszym trenerem strykowskich zawodników został głownianin Adam Dobrowolski. Wśród piłkarzy grających w pierwszym roku w historii klubu byli m.in.: Andrzej Chojnacki, Jarosław Leszczyński, Henryk Sujczyński, Henryk Chojnacki, Zdzisław Kowalski, Włodzimierz Gajewski, a także pierwszy kapitan Andrzej Leszczyński.

W swoim debiutanckim sezonie w łódzkiej B-Klasie podopieczni trenera Dobrowolskiego pokazali, że będą liczyć się w walce o awans do wyższej klasy rozgrywkowej, to udało się osiągnąć rok później. W 1980 roku zespół przejął trener Marek Woziński, który wywalczył ze Zjednoczonymi awans do klasy okręgowej. Oprócz prowadzenia pierwszej drużyny szkolił także młodzież. Spod jego skrzydeł wybiło się wielu zdolnych piłkarzy, m.in. Dariusz Płoszajski (później III liga w ŁKS Łódź i Pelikan Łowicz), Robert Tokarski (wieloletni kapitan Strykowa), a także Arkadiusz Jarzębowski (duży talent, który zatrzymała kontuzja).

Następnie na ławce strykowian zasiadali kolejno: Ryszard Fortecki (1985-88), Marek Gałkowski (1988-91), Andrzej Leszczyński (1991-96), Andrzej Szadkowski (1996-98), Janusz Godziszewski (1998-01), Sławomir Różycki (2001-02), Andrzej Pyrdoł (2002-03).

W 2003 roku zespół objął Rafał Wnuk, który najpierw jako zawodnik, a następnie grający trener przyczynił się do historycznego sukcesu Zjednoczonych, jakim niewątpliwie był i jest awans do czwartej ligi. Sztuki tej udało się dokonać w sezonie 2005/06. Żółto-niebiescy zdołali w 34. meczach zdobyć 83 punkty, notując 25 zwycięstw, osiem remisów oraz zaledwie jedną porażkę i legitymując się bilansem bramkowym 112 goli zdobytych i 45 straconych. Zjednoczeni stoczyli heroiczny bój ze Startem Brzeziny, który ostatecznie wyprzedzili o trzy „oczka”. Startem, który w ówczesnych rozgrywkach stracił zaledwie 14 goli. W bezpośrednich starciach lepsi okazali się strykowianie, którzy przed własną publicznością wygrali 3:2, a z Brzezin wywieźli cenny remis 1:1.

W 2007 roku zespół przejął Tomasz Szcześniak i w pierwszym roku swojej pracy udało mu się wywalczyć 7. miejsce. Początkowo rolę szkoleniowca łączył z regularnymi występami na boisku. Drużynę prowadził nieprzerwanie przez osiem lat. W sezonie 2013/2014 Zjednoczeni zakończyli rozgrywki na wysokim, trzecim miejscu tuż za plecami odradzającego się Łódzkiego Klubu Sportowego oraz KS Paradyż. W listopadzie 2015 roku Szcześniak przeniósł się do Stali Głowno, a jego miejsce zajął Michał Buchowicz, który pełnił tę funkcję przez rok. Pod koniec grudnia ubiegłego roku rolę tę powierzono Tomaszowi Muchińskiemu, który zupełnie nie poradził sobie w trzecioligowym Widzewie Łódź. Co ciekawe, po niespełna dwóch miesiącach Muchiński zostawił Zjednoczonych na lodzie, przenosząc się do pierwszoligowej Pogoni Siedlce, gdzie odpowiada za szkolenie bramkarzy. W obliczu zbliżających się rozgrywek misję prowadzenia zespołu powierzono Łukaszowi Wijacie, który prowadził występujące w łódzkiej klasie okręgowej PTC Pabianice.

Zjednoczeni Stryków w pigułce:
Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy Zjednoczeni Stryków
Data powstania: 1977
Barwy: żółto – niebieskie
Adres klubu: pl. Łukasińskiego 4 95 - 010 Stryków
Adres stadionu: ul. Brzezińska 24, Stryków
Pojemność stadionu: 600 miejsc (300 siedzących + 100 dla kibiców gości)
Wymiary boiska: 100m x 61m

Sukcesy:
1/4 finału Pucharu Polski grupa ŁZPN - sezon 2005/2006 i 2013/14
Awans do IV ligi - sezon 2005/06
3. miejsce w sezonie 2013/2014

 

źródło: Zjednoczeni Stryków, 90minut, własne